3 skuteczne formy reklamy zewnętrznej twojej firmy


Chociaż reklama zewnętrzna wydaje się istnieć od zawsze, dopiero nowoczesne technologie zapewniły jej nieosiągalną wcześniej efektywność i atrakcyjność marketingowego przekazu. Różnorodność form reklamy outdoorowej pozwala na dopasowanie stylu działań marketingowych do własnych potrzeb i możliwości budżetowych. W dzisiejszym artykule skupimy się na przedstawieniu pięciu rodzajów reklamy zewnętrznej, które udowodniły swoją przydatność w przyciąganiu uwagi konsumentów. Co warto wiedzieć o nośnikach outdoorowych i na jaką formę reklamy warto się zdecydować? Czym są reklamy zewnętrzne i jak ich obecność przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa?

Czym są reklamy zewnętrzne?

Zanim zaczniemy się rozwodzić nad skutecznością reklamy outdoorowej, warto poznać definicję tzw. narzędzi OOH, czyli „out of home”. Zatem czym są reklamy zewnętrzne, będące stałym elementem miejskiego krajobrazu? Reklama typu outdoor jest przekazem marketingowym oddziaływającym na świadomość konsumenta poza miejscem jego zamieszczania. W przeciwieństwie do reklamy cyfrowej, która dociera do odbiorcy na ekranie jego telewizora, laptopa, czy smartfona, kontakt z reklamą zewnętrzną w formie fizycznej będzie możliwy tylko w bezpośredniej bliskości do danego nośnika. To rozróżnienie ma daleko idące konsekwencje praktyczne, polegające na konieczności umieszczania reklamy outdoorowej w lokalizacjach o wysokim natężeniu ruchu. Im więcej osób lub pojazdów znajdzie się w pobliżu reklamy w danym dniu, tym skuteczniejsza ekspozycja komunikatu. To właśnie z tego powodu różne formy reklamy zewnętrznej spotkamy w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, na elewacjach budynków w centrach dużych miast, oraz niedaleko galerii handlowych. Nośniki reklamy zewnętrznej nie generują żadnego dyskomfortu dla przechodnia i nie zabierają mu cennego czasu. Nachalność reklamy internetowej budzi coraz większe kontrowersje i niechęć ze strony użytkowników, co drastycznie zmniejsza jej skuteczność. Reklama outdoorowa dość subtelnie przekazuje konkretne informacje, wzbudzając pozytywne emocje dzięki atrakcyjnej szacie graficznej i umieszczeniu w zaplanowanym miejscu. Dzięki zróżnicowanym formom reklamy outdoorowej przedsiębiorcy zyskują możliwość integracji komunikatu z elementami miejskiej architektury. Projektowanie reklamy zewnętrznej to dość skomplikowany proces, wymagający uwzględnienia osiągnięć psychologii zachowań konsumentów i wiedzy o naturalnych mechanizmach ich percepcji. Jedno pozostaje pewne: zalety reklamy zewnętrznej uzasadniają poczynione inwestycje i przekładają się na budowanie świadomości marki wśród potencjalnych odbiorców.

Skuteczne formy i nośniki reklamy zewnętrznej

Gruntowna znajomość zasad marketingu nie pozwala zapomnieć o potencjale, jaki niesie w sobie reklama zewnętrzna. Rodzaje nośników reklamowych dostosowują się do preferencji użytkowników i spełniają ściśle określone funkcje.

Cechą wspólną nośników reklamy zewnętrznej jest ich długofalowe działanie, dzięki czemu komunikat ma szansę zapisać się w świadomości tysięcy osób postronnych. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje reklamy zewnętrznej, obecne w wielu lokalizacjach na terenie całej Polski.

1. Szyldy i tablice reklamowe

Spośród wielu form reklamy zewnętrznej, szyldy i tablice reklamowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem przedsiębiorców. Ich wykonanie z aluminium, dibondu lub  tworzyw sztucznych sprawia, że szyldy pozostają całkowicie odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i intensywne promienie UV. Tablice reklamowe mogą przyjmować dowolne rozmiary, w zależności od potrzeb zamawiającego. Ich przemyślane rozmieszczenie gwarantuje dotarcie z przekazem do szerokiej grupy odbiorców, co przyspiesza zwrot z inwestycji i przekłada się na poprawę wyników finansowych.

2. Banery i billboardy

W kategorii banerów i billboardów reklamowych znajdziemy przede wszystkim dużych rozmiarów tablice z powierzchnią przystosowaną do umieszczenia na niej materiałów graficznych. Cechą wyróżniającą billboardy od innych nośników reklamy zewnętrznej jest bez wątpienia ich rozmiar – banery osiągają powierzchnię przekraczającą 10 metrów kwadratowych, dzięki czemu pozostają doskonale widoczne z dużej odległości. Elastyczność projektowa firmy specjalizującej się w tworzeniu banerów objawia się w możliwościach produkcji dowolnego nośnika i umieszczenia go w takich miejscach jak elewacje budynków wielorodzinnych czy wielkogabarytowe stelaże zlokalizowane w pobliżu ważnych ciągów komunikacyjnych i autostrad. Tradycyjnie billboardy wyklejane są papierem typu blueback (z niebieskim tyłem), co pozwala kleić jedna warstwę plakatu na drugą, bez usuwania starej reklamy. Jest to więc rozwiązanie raczej budżetowe, przeznaczone do reklamowania akcji promocyjnych czy zmieniającego się sezonowo asortymentu – papier nie jest medium trwałym ani, w warunkach zewnętrznych, specjalnie estetycznym. Druk billboardów następuje w kilku wersjach technologicznych, a samo mocowanie wymaga zastosowania kleju i rozprowadzenia go po całej powierzchni, do której zamierzamy przykleić reklamę. Montaż reklam nie jest więc montażem „czystym”.

W przypadku, gdy klienci potrzebują trwalszej reklamy zwykle decydują się na wyklejenie billboardu folią samoprzylepną, często również zabezpieczoną dodatkowo laminatem, Folia jest materiałem trwalszym od papieru, zapewnia również lepsze odwzorowanie kolorów i ogólnie bardziej schludny wygląd. W przypadku, gdy chcemy zmienić przekaz reklamowy możliwe jest naklejenie na starą warstwę nowej folii z tzw. szarym tyłem, podobnie jak w przypadku papieru blueback, co chroni przed przebijaniem od spodu starego przekazu. Jeśli folia jest mocno zniszczona – łuszczy się lub tworzy nierówną powierzchnię najlepiej najpierw ją usunąć i oczyścić dokładnie tablicę. Można również na taką zniszczoną tablicę nałożyć baner, przykrywając wszelkie niedoskonałości. W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje banerów.

3. Flagi reklamowe

Flagi reklamowe wyróżniają się łatwością montażu i niespotykaną dynamiką, powodowaną działaniem wiatru. Windery reklamowe świetnie sprawdzają się przy promowaniu firmy lub konkretnego produktu podczas targów branżowych, lub do oznakowania siedziby przedsiębiorstwa. Ich uniwersalność wynika z atrakcyjności wizualnej i ogromnej trwałości, dzięki czemu tego typu nośniki reklamy zewnętrznej pełnią swoją funkcję niezależnie od warunków atmosferycznych.

Flagi reklamowe pozostają doskonale widoczne dla przechodniów. Badania marketingowe dowodzą tezy, że windery na dłużej skupiają uwagę konsumentów, co ma korzystny wpływ na efektywność umieszczonego na nich komunikatu. Ulokowanie flag reklamowych na terenie firmy pomaga w budowie profesjonalnego wizerunku i wspomaga proces kreowania świadomości marki u konsumentów.