Jakie są zasady umieszczenia reklamy przy drodze?


Reklama zewnętrza jest wciąż popularnym narzędziem promocyjnym. W wielu branżach cechuje się wysoką efektywnością, docierając do osób, które nie korzystają jeszcze tak aktywnie z nowych mediów. W dodatku oddziałuje na odbiorców w nienachalny sposób i pozwala popisać się kreatywnością. Jednak jak każda inna, również zewnętrzna reklama przy drodze wiąże się z konkretnymi przepisami, określającymi zasady korzystania z tego typu narzędzi promocji. Wyjaśniamy, czy można postawić reklamę przy drodze i na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

Zasady umieszczania reklam przy drogach – podstawowe informacje

Odpowiedź na takie pytanie, jak np.: „W jakiej odległości od drogi można postawić reklamę?” znajdziemy w przepisach ogólnokrajowych oraz przepisach prawa miejscowego. Ogólne zasady regulowane są przede wszystkim w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Warto również od razu rozstrzygnąć, czym w ogóle jest reklama przy drodze. Według przepisów może ona przyjmować kilka form:

  • tablicy reklamowej lub ramy banerowej,
  • urządzenia reklamowego,

– innego nośnika informacji wizualnej z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, który przy tym nie jest: znakiem drogowym, znakiem informującym o formie ochrony zabytków, tablicą informacyjną o nazwie formy ochrony przyrody lub gminnym znakiem informującym o obiektach zlokalizowanych przy drodze.

Kiedy potrzebne zezwolenie na reklamę przy drodze?

W każdym przypadku, w którym chcemy umieścić reklamę na pasie drogowym, niezbędne jest uzyskanie zezwolenia od zarządcy drogi. Jeśli nie dopełnimy odpowiednich formalności, grożą nam wysokie kary finansowe. Warto pamiętać, że w rozumieniu prawa na pas drogowy składa się nie tylko jezdnia, ale także chodnik oraz zazwyczaj teren poza nim, wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią. Na mapach właściwych dla danego terenu, zwracając uwagę na linie graniczne, można sprawdzić, w jaki sposób wydzielony został pas drogowy.

Odpowiedź na pytanie, czy można postawić reklamę przy drodze, jest więc twierdząca, ale takie działanie wymaga uzyskania pozwolenia. Jak ustalić, kto jest zarządcą danej drogi? Zasady są proste:

  • drogami krajowymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • drogami wojewódzkimi zajmuje się zarząd dróg wojewódzkich,
  • drogami powiatowymi zajmuje się zarząd powiatu lub zarząd dróg powiatowych,
  • drogami gminnymi zarządza urząd miasta lub gminy (bądź dedykowany temu miejski zarząd dróg).

Zasady umieszczania reklam przy drogach nie precyzują, jak powinien wyglądać jeden uniwersalny wniosek o uzyskanie potrzebnego zezwolenia na reklamę przy drodze. Składając taki dokument, warto poszukać wzoru na stronie dedykowanego organu lub zapytać zarządcę o wymagane dane. Przy okazji można również zorientować się np. jaka powinna być odległość reklamy od drogi krajowej lub czy we wniosku wymagana jest opinia urzędnika odpowiedzialnego za estetykę w określonej gminie. Warto także zapytać o wysokość opłaty – za zajęcie pasa drogowego reklamą trzeba zapłacić. Koszty różnią się w zależności od rodzaju drogi oraz ustaleń zarządcy.

W jakiej odległości od drogi można postawić reklamę w ramie banerowej?

We wspomnianych na początku tego artykułu dokumentach prawnych określona jest odległość reklamy od drogi krajowej, ekspresowej, autostradowej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. W przypadku pierwszej z wymienionych – drogi krajowej – odległość reklamy na terenie zabudowanym musi wynosić minimum 10 metrów, a poza terenem zabudowanym 25 metrów. W przypadku autostrad i dróg ekspresowych odległości te muszą być jeszcze większe (odpowiednio 30 i 50 m oraz 20 i 40 m). Mogą one dodatkowo ulec zwiększeniu, jeśli w planach zagospodarowania przestrzennego dany teren jest przeznaczony pod modernizację lub rozbudowę drogi.

Czy można postawić reklamę przy drodze – co jeszcze warto wiedzieć?

Wiedząc już, w jakiej odległości od drogi można postawić reklamę, trzeba również zwrócić uwagę na miejsca, w których w żadnym wypadku tablica czy rama banerowa nie może się znaleźć. Są to:

  • drogi międzynarodowe,
  • obręb skrzyżowań i zjazdów,
  • wiadukty kolejowe,
  • pasy drogowe poza obszarami zabudowanymi (oprócz parkingów i miejsc obsługi podróżnych).

Zasady umieszczania reklam przy drogach wskazują również na to, jak powinna wyglądać sama reklama. Przede wszystkim tablice, ramy banerowe lub inne kreacje reklamowe nie mogą zawierać elementów odblaskowych, które wiążą się z ryzykiem oślepienia kierowcy. Nie mogą również wprowadzać w błąd uczestników ruch, np. imitując znaki i sygnały drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku reklam wizualnych niedopuszczalne jest m.in. wyświetlanie ruchomych obrazów.

Na koniec warto pamiętać o tym, by nie tylko sprawdzić wymaganą odległość reklamy od drogi krajowej czy zorientować się w kwestii reklam, ale także zwrócić uwagę na to, czy planowana kreacja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub uchwałą krajobrazową obowiązującą w danej gminie. Jeśli natomiast chcemy powiesić reklamę na starym budynku, należy skontrolować, czy nie będzie konieczna zgoda konserwatora zabytków.