Dlaczego kolor na druku wygląda inaczej niż na ekranie?


Może się zdarzyć, że kolory oglądanego na monitorze projektu ulotki, banera, czy innej reklamy po wydrukowaniu wyglądają nieco inaczej – są przygaszone i odbiegają od tego, co widzieliśmy wcześniej. Główną przyczyną takiego stanu są różne modele przestrzeni barw, które stosuje się, pracując na komputerze i podczas procesu drukowania.


Skąd te różnice?


Każdy, kto zetknął się z grafiką komputerową, słyszał zapewne o dwóch modelach definiowania kolorów: RGB oraz CMYK. Najprościej mówiąc, bazują one na różnych zestawach barw i są wykorzystywane na różnych urządzeniach. Pierwszy z nich — model RGB (red, blue, green) składa się z trzech podstawowych barw, które mieszane ze sobą są widoczne pod postacią wielu odcieni na monitorach, ekranach telefonów czy tabletach. Z kolei model CMYK (cyan, magenta, yellow, black) to kolory 4 podstawowych farb drukarskich, które widzimy na gotowych wydrukach. Nie są one tak żywe i nasycone jak w modelu RGB, m.in. dlatego, że po naniesieniu na papier nie ma już źródła światła z monitora powodującego, że prezentowane na nim grafiki w RGB są bardziej wyraziste. Tak, więc nie zagłębiając się w szczegóły techniczne, można przyjąć, że rodzaj nośnika (monitor lub papier) oraz dwa różne modele barw to główny powód, tego, że kolor wydruku może odbiegać od projektu oglądanego na ekranie.


Co zrobić, aby wydruk jak najbardziej przypominał projekt?


Aby uniknąć niemiłego rozczarowania świeżo wydrukowanym plakatem, fototapetą, czy banerem reklamowym zawsze należy pamiętać o tym, że kolory, które pokazuje nam na monitorze model barw RGB, prawdopodobnie będą nieco inne po wydrukowaniu. Najlepszą metodą na zminimalizowanie tej różnicy jest projektowanie od samego początku w kolorystyce CMYK, jeśli jednak mamy projekt w RGB to przed wysłaniem go do drukarni trzeba przekonwertować go na profil CMYK. W przeciwnym razie drukarnia może zastosować automatyczną konwersję kolorów, a efekt nie zawsze będzie zadowalający.

O czym warto pamiętać?


Nawet wtedy, gdy przekonwertowaliśmy model barw, a paleta kolorów do druku została starannie dobrana i tak istnieje możliwość, że materiały z drukarni nie do końca będą odpowiadać naszym założeniom. Dzieje się tak, dlatego, że ostateczny efekt jest też zdeterminowany przez rodzaj podłoża, na które nanoszona jest farba drukarska. I tak np. kolor może mieć różny odcień, jeśli będzie nadrukowany na białym lub szarym papierze, czy też na materiale banerowym. Przyczyną różnic odcieni widzianych na monitorze i na materiałach, gdzie zastosowano już model barw CMYK, może być też zmiana drukarni, źle skalibrowany monitor oraz oglądanie projektów w nieprawidłowo oświetlonych pomieszczeniach.


Kontrola koloru – to się opłaca


Kolor odgrywa bardzo ważną rolę we wszelkich drukowanych materiałach reklamowych czy informacyjnych, banerach czy flagach reklamowych. Jest nośnikiem emocji, które często mają ogromny wpływ na decyzje odbiorców reklamy. Dlatego dbałość o utrzymanie odpowiedniej kolorystyki na plakatach, banerach, czy wizytówkach to podstawa pracy każdego, kto zajmuje projektowaniem takich produktów.