Jak przygotować plik do druku?


Mogłoby się wydawać, że samo stworzenie oryginalnego i estetycznego projektu graficznego wystarczy, aby w drukarni powstał idealny wydruk dokładnie odwzorowujący zamysł grafika. Aby jednak tak się stało, plik z projektem wymaga odpowiedniego przygotowania, dzięki czemu finalny produkt rzeczywiście będzie wyglądał tak, jak wymyślił to jego twórca.

Od czego zacząć?

Zdarza się, że drukarnie same zajmują się tym, aby odpowiednio przygotować plik do druku, jednak w większości przypadków robi to grafik, kierując się wytycznymi otrzymanymi z punktu, w którym będzie realizowane zlecenie. Poza ogólnie przyjętymi zasadami musi wziąć pod uwagę konkretną metodę wydruku przewidzianą do danego projektu, dlatego kontakt z drukarnią jest niezbędny. Ponadto niektóre wymagania należy uwzględnić już na etapie projektowania, co dodatkowo przemawia za tym, aby przed rozpoczęciem pracy zapoznać się z tym, jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie plików do druku.

Format pliku do druku

Jednym z popularniejszych formatów, w których przyjmowane są pliki do druku, jest PDF. Kolejne to JPG oraz TIFF. Ten ostatni można kompresować, nie narażając się na utratę jakości (np. wykorzystując kompresję LZW), dlatego jest to format często wymagany. Doskonale sprawdza się w druku wielkoformatowym, można go wykorzystywać do plików zawierających projekty banerów reklamowych, flag czy fototapet.

Kolor

Przygotowanie pliku do druku obejmuje również kwestię kolorystyki, która jest jedną z najważniejszych cech każdego projektu. Trzeba pamiętać o tym, że drukarnie wymagają pliku w przestrzeni barw CMYK, dlatego przed jego wysłaniem należy zamienić profil RGB na CMYK. Najlepiej zastosować odpowiednią przestrzeń barw już na etapie projektu, ponieważ późniejsza konwersja może zmienić zamierzoną kolorystykę i sprawić, że wydruk będzie znacznie się różnił od tego, co było widoczne na ekranie komputera.

Rozmiar, rozdzielczość i spady

W przypadku wydruków wielkoformatowych czyli np. banerów, szyldów lub flag dostarczany plik powinien być w skali 1:1, a jego optymalna rozdzielczość to 100dpi. Jednak w przypadku większego wydruku np. banera reklamowego  o długości kilkudziesięciu metrów,  projekt często wykonywany jest w odpowiedniej skali np. 1:10. Wówczas rozdzielczość powinna zostać zmniejszona proporcjonalnie. Do wydruków wielkoformatowych nie robimy spadów.

Jeżeli drukujemy ulotki czy wizytówki,  nie można zapomnieć o tzw. spadach, czyli 1,5 mm zapasie grafiki, który umożliwi takie docięcie gotowych produktów, aby na krawędziach nie pozostały białe ramki.

Jeśli nie wiesz – zapytaj

Jeżeli nie jesteś pewny jak przygotować plik do druku, zawsze możesz, a nawet powinieneś poprosić drukarnię o wskazówki. Dobra współpraca wszystkim oszczędzi pracy i zaowocuje produktem, który będzie spełniał twoje oczekiwania.