Różnice między banerami powlekanymi a laminowanymi


Trudno odmówić skuteczności banerom rozlokowanym w różnych częściach przestrzeni miejskiej. Informują one o ofercie i przyciągają nowych klientów, oferując przy tym fantastyczną relację ceny do jakości. Liczne rodzaje nośników reklamy zewnętrznej wynikają z szerokiego zastosowania. Niekorzystne warunki atmosferyczne przeplatane intensywnymi promieniami słonecznymi generują ogromne wyzwanie natury technologicznej, jakiemu muszą sprostać producenci banerów. Dziś zajmiemy się opisem dwóch najczęściej spotykanych wersji banerów – powlekanej i laminowanej. Jakie różnice między nimi zachodzą? Jak dokonać właściwego wyboru?

Baner powlekany a laminowany – kiedy banery laminowane okażą się najlepszym wyborem?

W pierwszej kolejności uwaga klientów pada na banery laminowane, które zyskały powszechne uznanie jako tanie i wytrzymałe środki przekazu reklamowego. Warto przy okazji wyjaśnić pewne nieporozumienie: baner laminowany nie oznacza, że jest on pokryty dodatkowym laminatem po zadruku. Termin „laminowany” odnosi się po prostu do technologii produkcji, w której włókna poliestrowa stanowiące osnowę banera są laminowane polichlorkiem winylu, w wyniku czego powstaje materiał znany pod nazwą handlową „baner laminowany”.  Jest to materiał przeznaczony do  ekspozycji krótkoterminowej – do 6-12 miesięcy.  Dlatego do codziennego użytkowania, baner laminowany powinien spełnić większość oczekiwań przedsiębiorców. Polecamy go w szczególności do drukowania banerów pełniących funkcję ogłoszeń o sprzedaży, reklamy akcji promocyjnych czy oznakowania wydarzeń marketingowych. Również w przypadku, gdy musimy wydrukować banery w wysokim nakładzie i chcemy zminimalizować koszt takiego przedsięwzięcia możemy skorzystać z materiału laminowanego.. Musimy jednak zaznaczyć, że baner laminowany, mimo jego niewątpliwych zalet, nie zdobywa pierwszego miejsca na podium w kategorii wytrzymałości na rozerwanie. Materiał ten stosujemy głównie w przypadku banerów niewielkich formatów, które mocowane są na stabilnych podłożach, na przykład na elewacji na kołki rozporowe i które to banery nie są narażone na duże naprężenia mechaniczne.

Baner laminowany a powlekany – co przemawia za wyborem baneru powlekanego?

Różnica między banerami powlekanymi a laminowanymi zachodzi na poziomie techniki produkcyjnej. Baner powlekany powstaje w procesie kąpieli osnowy zbudowanej z włókien poliestrowych  w płynnym PCV, które wnika głęboko w strukturę materiału i tworzy na nim trwałe zabezpieczenie. Banery powlekane można wykorzystywać przez cały rok. Kolorystyka nadruku nie traci na swojej pierwotnej intensywności, nawet w przypadku silnego nasłonecznienia. Cykl życia banerów powlekanych obejmuje kilka lat, podczas który są one atrakcyjnym i odpornym na uszkodzenia nośnikiem reklamy. Zamawiając baner powlekany PCV, musimy liczyć się z wyższym kosztem.

Technologia produkcji banerów nie wpływa na późniejszy etap nadruku projektu graficznego. Na obu rodzajach banerów uzyskamy świetne odwzorowanie kolorów i kształtów grafiki reklamowej. Różnica dotyczy wyłącznie wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie wyrwanie oczek. Baner powlekany jest również bardziej miękki, plastyczny, „gumowy” w dotyku, natomiast baner laminowany jest sztywniejszy, bardziej „plastikowy”.

Baner powlekany czy baner laminowany – na co warto się zdecydować?

Baner powlekany a laminowany – co wybrać? Jeśli banery reklamowe będą umieszczone wewnątrz pomieszczeń, największe korzyści ekonomiczne przyniesie zakup banerów laminowanych. Przy użytkowaniu na zewnątrz ogromne znaczenie ma czas ekspozycji. Banery, które będą wisiały w przestrzeni publicznej przez okres nie dłuższy niż 6-12 miesięcy, nie wymagają podwyższonej odporności na rozerwania.. Baner laminowany w zupełności tutaj wystarczy. Jeśli jednak chcemy, aby zamówiony baner posłużył przez wiele lat i wytrzymał zmienne amplitudy temperatur, wiatr, czy nasłonecznienie, inwestycja w baner p to zdecydowanie lepsza opcja.

Baner powlekany jest również lepszym wyborem w przypadku banera o dużych rozmiarach – z dwóch powodów. Po pierwsze im większy baner tym cięższy i, w związku z tym, bardziej narażony na rozerwanie pod własnym ciężarem. Po drugie baner powlekany jest banerem dość miękkim, dającym się łatwo składać w kostkę, na przykład do transportu. W przypadku banerów o szerokości przekraczającej 200 cm, rekomendujemy wybór banera powlekanego, ponieważ banery tej wielkości przesyłamy złożone. Banery mniejsze przesyłane są w rulonie, więc, jeśli zależy nam na niskiej cenie, możemy wybrać baner laminowany.